۱۴۰۱ دوشنبه ۷ آذر
Uptodate
 

موسسUp To Date

Dr. Burton "Bud“  Rose استاد دانشگاه هاروارد در سال 1989 علاوه بر نفرولوژي كه تخصص خودش بود،اطلاعات بيماريهاي قلب و عروق، سرطان، بيماري هاي عفوني، و زنان و زايمان در قالب يك سي دي تهيه كرد و

Upto Date  شكل گرفت.

مقدمه

Up To Dateپايگاهي جامع و بروز است كه دربرگيرنده منابع اطلاعاتي بازبيني شده و مبتني بر شواهد پزشكي است. اين پايگاه در حقيقتيك سيستم پشتيبان تصميم گيري باليني است كه به متخصصين باليني سراسر جهان كمك مي كند تا در مورد تشخيص، درمان و مراقبت از بيمار بهترين تصميم را بگيرند.

 

گستره جهانيUptoDate

بيش از يك ميليون پزشك از  180 كشور و 32000 سازمان در دنيا براي سيستم حمايتي تصميم سازي

باليني خود از Up to Date استفاده مي كنند.

مطالبUp to Date توسط 6300 پزشك، سر دبير و داور از سراسر جهان تهيه مي شود

 

Up to Date   چه مي كند؟

دانش باليني در طول زمان كاهش مييابد لذا  استفاده از UptoDate دانش باليني را به روز نگه مي دارد.

پاسخ سوالات باليني را موثرتر از ديگر منابع ارائه مي دهد

مراقبت از بيمار را بهبود مي بخشد.

كاهش هزينه هاي درمان و صرفه جويي را درپي دارد.

سوالات باليني شايعي كه در منابع ديگر پاسخ داده نشده اند ، در Up to Date پاسخ داده مي شوند.

بيشتر از ساير منابع باليني استفاده مي شود.

نقش مهمي در آموزش پزشكي دارد.

در زمان صرفه جويي مي كند.

انواع موضوعات تحت پوشش اين پايگاه عبارتند از:

غدد درون ريز و ديابت

پزشكي خانواده

گوارش و كبد

طب سالمندان

هماتولوژي

طب اورژانس بزرگسال و اطفال

مراقبت هاي اوليه بزرگسالان

 و پزشكي داخلي

آلرژي و ايمونولوژي

قلب و عروق

پوست

كودكان

روانپزشكي

ريه، مراقبت هاي ويژه  پزشكي

روماتولوژي

جراحي

طب خواب

بيماريهاي عفوني

نفرولوژي و فشار خون بالا

مغز و اعصاب

مامايي، تخصص زنان و بهداشت زنان

انكولوژي

 

 

جستجو در پايگاه Up to date :

 

براي جستجوي اطلاعات در پايگاه Up to date در كادر جستجو (Search up to date) عبارت جستجوي خود را وارد كنيد. عبارت جستجو مي تواند نام بيماريها، علائم بيماري، رويكردها و اختلالات آزمايشگاهي، نام داروها و رده هاي دارويي باشد.

براي بازيابي اطلاعات دقيق تر، عبارتي را كه دقيقا مي خواهيد در كادر جستجو وارد كنيد.براي مثال براي به دست آوردن اطلاعاتي درباره چگونگي درمان فشار خون در دوران حاملگي، دقيقا عبارت Treatment of hypertensionin  pregnancy  را وارد كادر جستجو كنيد، زيرا اين عبارت اطلاعات دقيق تري را نسبت به واژه Hypertension براي شما بازيابي خواهد كرد.

 

نكات جستجو:

 

 

 Up to date اختصارات و مترادف هاي رايج را تشخيص مي دهد.

 

در فرايند جستجو استفاده از حروف بزرگ و كوچك نتايج يكساني را بازيابي مي كند.

 

در Up to date نام يك نوينده، عنوان يك مجله و سال انتشار قابل جستجو نمي باشد.

 

اطلاعات ويژه بيماران:

 

Up to date  صدها موضوع آموزشي را براي بيماران فراهم آورده است كه همانند اطلاعات مخصوص پزشكان هر 4 ماه يكبار روزآمد مي شوند و در نتيجه دقيق ترين و جديد ترين مطالب در اختيار بيماران قرار مي گيرد. اين اطلاعات مربوط به شايع ترين بيماريها بوده و به جنبه هايي از بيماري مانند ريسك فاكتورها، علل بيماري، روش هاي تشخيص، اقدامات پيشگيرانه، اختلالات و درمان هاي پيشنهادي اشاره مي كند.

 

اطلاعات ارائه شده در اين قسمت تنها براي آموزش و آگاهي بيماران و خانواده هاي آنها مي باشد و براي ساير گروه هاي خوانندگان مناسب نيست. به منظور دستيابي به اطلاعاتي در سطح ساير گروه هاي بيماران به بخش "Where to get more information" در هر كدام از زمينه هاي موضوعي اطلاعات بيماران مراجعه كنيد. اطلاعات مخصوص بيماران به صورت رايگان در اختيار عموم قرار گرفته است و از طريق سايت www.Uptodate.com/patients در دسترس مي باشد.

 

 

 

 

 

 

 

پايگاه اطلاعاتي دارويي (Drug interactions):


شركت Lexicomp پشتيبان اطلاعات دارويي اين پايگاه است اين پايگاه اطلاعاتي بصورت جامع به تحليل تداخل بين دارو با دارو، گياه دارويي با دارو و گياه دارويي با گياه دارويي مي پردازد

در صورتيكه نياز به بررسي چگونگي تداخل در بين دو داروي خاص وجود داشته باشد نام دو دارو بصورت جداگانه جستجو و سپس با انتخاب گزينه Analyzeاطلاعات نمايش داده مي شود

در اين پايگاه تداخل بين داروها به نسبت ميزان خطر به هنگام مصرف هم زمان در طيف A،B، C، D و X تقسيم بندي مي شوند:

كد A نشان دهنده نبود تداخل فارماكوديناميك و فارماكوكينتيك در بين دو دارو است.

كد B نمايانگر امكان وجود واكنش در بين دو دارو است اما نيازي به تغيير يكي از داروها براي بيمار وجود ندارد.

كد C بيانگر نياز به دخالت در دوز مصرفي بيمار به هنگام مصرف همزمان دو دارو است. با توجه به وضعيت بيمار و فوايد مصرف هم زمان دو دارو، در تعداد اندكي از بيماران و براي كاهش ميزان عوارض بايد در دوز مصرفي يك يا هر دو دارو هماهنگي برقرار شود.

كد D نشان مي دهد كه دو دارو با يكديگر تداخل دارويي دارند. به گونه اي كه با توجه به وضعيت بيمار، ميزان فوايد مصرف هم زمان دو دارو و خطرهاي ناشي از آن مورد ارزيابي قرار مي گيرد و نياز به مشاهده دقيق وضعيت بيمار به هنگام مصرف، تغيير در دوز داروها با توجه به شرايط باليني بيمار و جايگزيني داروهاي معادل وجود دارد.

كد X بيانگر وجود تداخل در بين دو دارو است. در اين شرايط ميزان خطر ناشي از مصرف همزمان دو دارو بيشتر از فوايد آن است و نبايد دو دارو را با يكديگر براي بيمار تجويز كرد.

 

داروها از طريق نام تجاري قابل بازيابي هستند. براي مثال داروي آسپرين با استفاده از نام تجاري Aspirin قابل جستجو است و با نام علمي Acetylsalicylic acid و يا ASA امكان دسترسي به اطلاعات مورد نظر وجود ندارد.

 

به هنگام جستجو با درج چند حرف ابتداي نام يك دارو امكان مشاهده يك سياهه از نام داروهايي كه با اين چند حرف شروع مي شوند، وجود دارد اما در مواردي كه اين حروف در ساير قسمت هاي نام دارو وجود داشته باشد، داروها قابل بازيابي نيستند. به عبارت ديگر براي بازيابي اطلاعات مربوط به يك دارو، نام دارو به طور كامل وارد پنجره جستجو مي شود و يا اينكه براي جستجو، چند حرف ابتداي آن مورد استفاده قرار مي گيرد. به منظور حذف نام يك دارو از فهرست داروهاي جستجو شده، علامت تيك در كنار نام دارو را برداشته و در اين حالت نام دارو حذف مي شود و براي انجام يك جستجوي جديد با انتخاب     New List يك صفحه جستجوي جديد نمايش داده خواهد شد.

  
تاریخ :
1398/01/18
تعداد بازدید:
2001
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal